Bunt przedsiębiorców... Czy jako klient też mogę oberwać?

  • 18.01.2021, 15:49 (aktualizacja 18.01.2021, 16:07)
  • Remigiusz Hryniewicki
Bunt przedsiębiorców... Czy jako klient też mogę oberwać? Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash
Od kilku dni coraz więcej słyszy się o akcji #OtwieraMY i o tym, że przedsiębiorcy również w naszym regionie od dnia dzisiejszego postanowili pootwierać, restauracje, hotele, pensjonaty, stoki i inne formy rekreacji, wbrew obostrzeniom narzuconym przez państwo. O ile przedsiębiorcy liczą się z możliwością nałożenia na nich kar, o tyle nas klientów nie powinno to dotyczyć, ale czy rzeczywiście tak jest?

Niestety w naszym regionie również, chodzą już słuchy o tym, że oprócz przedsiębiorców na kary narażeni są również goście. - Sankcje dla klientów otwartych - mimo lockdownu - lokali są wręcz bardzo prawdopodobne. Jak donosi Onet.pl w wywiadzie z adwokatami z inicjatywy Wolne Sądy - gości/klientów władza może ukarać tak samo, jak karała uczestników demonstracji. Podkreślają, że zwykła wizyta w restauracji może skończyć się nawet oskarżeniem o przestępstwo. Na szczęście niemal pewne jest, że sądy takie oskarżenie odrzucą, podobnie jak już dziś masowo unieważniają mandaty oraz kary nałożone przez sanepid.

 

Wynika z tego, że dla klientów może skończyć się takimi samymi sankcjami, jakie grozić mogą samym przedsiębiorcom - może to być mandat z kodeksu wykroczeń, kara administracyjna od sanepidu albo nawet oskarżenie o przestępstwo z kodeksu karnego. - Mandatu, oczywiście, nie powinniśmy przyjmować, niech policja kieruje sprawę do sądu - mówi Onetowi mec. Sylwia Gregorczyk-Abram. - Dotąd praktyka jest taka, że sądy uznawały takie mandaty za bezpodstawne.

- Gorzej jest, jeśli funkcjonariusze skierują notatkę do sanepidu, co robią bardzo często. Wtedy nie mamy żadnego pola manewru, pieniądze zostaną nam ściągnięte z konta, wtedy musimy odwołać się do sądu administracyjnego, gdzie całe szczęście także te kary są masowo unieważniane.

Podsumowując - korzystając z usług branży, które zostały zamknięte przez rządowy lock-down musimy się liczyć z tym, że zostanie na nas nałożona kara. W finalnym efekcie pewnie nie zapłacimy jej lub w najgorszym wypadku odzyskamy swoje pieniądze, niestety będzie to nas kosztowało nieco czasu i zaangażowania.

 

 

Remigiusz Hryniewicki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu szzz.pl. TIMM Wrocław sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe