Polacy tyle jeszcze nie zarabiali? Nowa średnia płaca, czy medialna bzdura na potrzeby polityki?

  • 23.01.2021, 08:48 (aktualizacja 23.01.2021, 09:02)
  • Remigiusz Hryniewicki
Polacy tyle jeszcze nie zarabiali? Nowa średnia płaca, czy medialna bzdura na potrzeby polityki? Photo by Marvin Meyer on Unsplash
Skąd biorą się wyliczenia średniej krajowej? Zobaczcie sami...

Średnie wynagrodzenie w Polsce

Z informacji podanych przez GUS i głoszonych chętnie przez nasz rząd wynika, że w tym roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło będzie ok 5973,75 zł brutto. Oznacza to wzrost o 6,6 proc. w porównaniach rok do roku. Przysłowiowy Kowalski zatrudniony na umowie o pracę może więc liczyć na ok. 4300 zł "na rękę". Tylko, czy to rzeczywiście prawda i w jaki sposób to jest liczone? Bo realia otaczającej nas rzeczywistości wydają się być inne. 

Okazuje się, że GUS nie liczy w swoich statystykach umów zlecenia i o dzieło, pracowników budżetówki i małych firm do 9 pracowników. Wszystkie te elementy zapewne zaniżałyby średnią pensję. Statystyki trzeba więc brać z lekkim dystansem.

Jakie są rzeczywiste zarobki Polaków?

Okazuje się, że najmniej pracownikom płaciły w 2019 r. mikroprzedsiębiorstwa, czyli firmy zatrudniające 9 i mniej osób. Pracowało tam 4,23 mln Polaków. Średnia płaca w tym sektorze to ledwie 3,3 tys. zł brutto.

Jak podał serwis Business Insider, na państwową płace mogło liczyć aż 4,34 mln Polaków. Dostawali tam średnio w III kwartale tego roku 5,33 tys. zł brutto. To niewielki wzrost, bo w 2019 r. otrzymywali średnio 5,11 tys. zł brutto.

Oprócz powyższych danych  mamy oczywiście wciąż znaczącą część samozatrudnionych przedsiębiorców, dla których często ubiegły rok nie należał do najlepszych. W kraju wciąż rośnie fala zwolnień związanych z covid-19, fala obniżek płac w przedsiębiorstwach, ucinanie dodatków i premii, co finalnie nie pozwala wierzyć we wciąż wzrostową tendencje prezentowana w massmediach. 

A jakie są Twoje obserwacje?

Zapraszamy do komentowania. 

Remigiusz Hryniewicki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu szzz.pl. TIMM Wrocław sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe