Drogówka ma nowego haka na piratów drogowych. "Mandat przyjmuje praktycznie każdy"

  • 26.01.2021, 23:25 (aktualizacja 26.01.2021, 23:30)
  • Źródło: https://innpoland.pl/165337,drogowka-ma-haka-na-piratow-drogowych-polskie-drogi-beda-patrolowac-drony
Drogówka ma nowego haka na piratów drogowych. "Mandat przyjmuje praktycznie każdy" Polska drogówka będzie wspierana podczas patroli przez drony. Fot. Agnieszka Sadowska /Agencja Gazeta.
Polska drogówka dostała do ręki nową, potężną broń do walki z łamiącymi przepisy kierowcami. Patrole we wszystkich województwach będą wspierane przez... latające drony.

Jak czytamy na stronie TVN 24, po raz pierwszy patrol, któremu asystował dron, odbył się w Kielcach. Testy drona ma za sobą także drogówka z Warszawy – ale kierowcy z innych części Polski również powinni mieć się na baczności, bo urządzenia otrzymała policja we wszystkich województwach.

 

Policyjny dron

Drony patrolują z powietrza określone miejsce (np. niebezpieczne skrzyżowanie) i jeśli złapią kogoś na łamaniu przepisów, odpowiedni sygnał otrzyma znajdujący się w pewnej odległości patrol.

Mandatów może być zresztą o wiele więcej niż do tej pory, również dla pieszych przechodzących na czerwonym świetle. Interwencja policji nie oznacza bowiem, że dron przestaje nagrywać dane miejsce – a nagranie jest później analizowane przez policjantów, którzy mogą zdecydować o wystawieniu kolejnych mandatów.

Jak zauważa nadkom. Kamil Tokarski, rzecznik świętokrzyskiej policji, kierowcy taką karę z reguły przyjmują: – Gdy informujemy, że mamy to zarejestrowane na dronie, nie ma dyskusji. Praktycznie nie ma sytuacji, by ktoś odmówił przyjęcia mandatu – opowiada.

Mandaty w Polsce

Polacy nie należą niestety do kierowców, którzy sumiennie przestrzegają prawa drogowego, o czym świadczą statystyki. Polska odpowiada aż za 11 proc. śmiertelnych wypadków drogowych w całej Unii Europejskiej.

Jak się okazuje, mamy też coraz bardziej palący problem również z korzystaniem z telefonów za kółkiem. W ciągu zaledwie 11 miesięcy 2020 r. policja odnotowała blisko 70 tys. wykroczeń dot. bezprawnego korzystania z telefonu podczas jazdy. Najczęściej po komórkę sięgają kierowcy w województwie śląskim, najrzadziej – w lubuskim.

W ubiegłym roku najwięcej wykroczeń zostało ujawnionych przez jednostki w Katowicach, następnie w Rzeszowie, Krakowie, Warszawie oraz Poznaniu. mandat za korzystanie z komórki podczas jazdy wynosi 200 złotych i 5 punktów karnych. Drogówka wyłapuje delikwentów najczęściej podczas kontroli statycznej i dynamicznej na drodze, niekiedy z wykorzystaniem lornetek czy aparatów fotograficznych z teleobiektywem.

W 2018 roku w Polsce zanotowano 76 śmiertelnych ofiar wypadków drogowych na 1 mln mieszkańców. Aż półtora raza przebijamy europejską średnią - czyli 49 śmiertelnych ofiar na 1 mln mieszkańców.

 

Autor: Katarzyna Florencka

Nigdy nie podejrzewała, że zostanie dziennikarką, ale los uparł się, żeby udowodnić jej, że w powiedzeniu „nigdy nie mów nigdy” jest sporo prawdy. Najlepiej odnajduje się na styku technologii i nauki, ale nie wzgardzi interesującym tematem z innej działki. Karierę dziennikarską zaczynała w Polskiej Agencji Prasowej, gdzie szalała przede wszystkim w dziale naukowym i w portalu Nauka w Polsce. W czasie wolnym uczy się japońskiego, biega do kina i usługuje dwóm kotom. Napisz do niej na [email protected]

Artykuł pochodzi z serwisu naTemat.pl/INNPoland.pl, gdzie został pierwotnie opublikowany.

Link do wiadomości źródłowej

Źródło: https://innpoland.pl/165337,drogowka-ma-haka-na-piratow-drogowych-polskie-drogi-beda-patrolowac-drony

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu szzz.pl. TIMM Wrocław sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe